Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (35)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (112)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 91 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: czytanie

Teksty opublikowane w tym temacie.

  Książka (dla) Przedszkolaka Autor Admin - 262 raz(y) oglądano. 
czytanieNajmłodsza grupa przedszkolna Smerfiki zakończyła projekt Książka (dla) Przedszkolaka. Dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani Katarzyna Lenarcik przeprowadziła z dziećmi lekcję biblioteczną. Wszyscy wypożyczyli książki do czytania. Kolejnym zadaniem, które sprawiło wiele radości dzieciom to wykonanie swoich książek. Dziękujemy również pani Wandzie Czuryło za przygotowanie młodzieży do prezentacji przedszkolakom literatury dziecięcej. Ostatnim zadaniem dla Smerfików było zaprojektowanie wraz z rodzicami plakatu promującego czytanie książek. Pani dyrektor Małgorzata Hulak wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
Opracowała: A. Józefczak




 
wtorek, 30 maja 2023       Strona gotowa do druku  

  Tydzień zawodów w przedszkolu Autor Admin - 224 raz(y) oglądano. 
czytanie"Wszyscy dla wszystkich", czyli tydzień zawodów w przedszkolu.
Zainspirowani wierszem J. Tuwima pod tym samym tytułem rozpoczęliśmy tydzień zawodów. Rozwijaliśmy kreatywność malując tekturowy domek, następnie wcielając się w zawód piekarza przygotowaliśmy pyszny chlebek bananowy, potem jako ogrodnicy zasialiśmy aksamitki, które niebawem ozdobią nasze przedszkolne okno. W czwartek odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, tam pani Katarzyna Lenarcik szkolna bibliotekarka opowiedziała nam o pracy w bibliotece i wypożyczyła ciekawe, kolorowe książeczki. W piątek nasze przedszkole odwiedziła pani Marianna Czopek-Nadulska, która przywiozła ze sobą maszynę do szycia oraz inne bardzo ciekawe atrybuty krawcowej. Pod czujnym okiem pani Marianny rozwijaliśmy nasze umiejętności manualne szyjąc tekturową skarpetkę specjalnymi, bezpiecznymi igłami.
Tydzień minął nam pracowicie i bardzo ciekawie. Każdy z nas już wie kim będzie w przyszłości.

Oprac. Izabela Cisłak




 
wtorek, 14 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Narodowe Czytanie 2022 Autor Admin - 171 raz(y) oglądano. 
czytanie W tym roku XI ogólnopolska edycja Narodowego Czytania odbyła się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, 3 września o godz. 11:30 w parku miejskim w Poniatowej. Tym razem publiczność miała okazję delektować się interpretacją wybranych "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Oczywiście akcji popularyzującej literaturę polską patronował Prezydent RP A. Duda wraz z małżonką. Całość przedsięwzięcia rozpoczęła przepiękna recytacja programowej ballady "Romantyczność" w wykonaniu finalistki konkursu recytatorskiego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poniatowej. Z przepięknym tekstem naszego wybitnego poety pt.: "Powrót taty" zmierzyli się: A. Gajec A. Wicha, D. Kwiatkowska, Z. Chęć oraz K. Hysa, K. Walczyk i F. Tyralla. Uczniowie pokazali, że czytanie i interpretacja nie są im obce. Wykorzystując fakt, iż 15 września w naszej szkole odbywały się zebrania z rodzicami, uczniowie wraz z polonistką W. Czuryło przygotowali 2 inne ballady. Utwór "Pani Twardowska" dla garstki zainteresowanych rodziców odczytały: Z. Chęć - jako Mefistofeles, K. Stolarz - Twardowski oraz Z. Stolarz - narrator. Z kolei w balladzie "Świtezianka" zaprezentowali się: D. Kwiatkowska jako dziewczyna, M. Tarka - strzelec i W. Czajka - narrator. Niektórzy uczniowie pokusili się nawet o przygotowanie tematycznych strojów. Na tle skromnej, aczkolwiek gustownej dekoracji przygotowanej we współpracy z p. K. Lenarcik głosy uczniów brzmiały niezwykle przekonująco i znakomicie wprowadziły nas w nastrój XIX - wiecznej Litwy. Ewidentnie czytanie w obecnych czasach nie jest popularnym zajęciem, tak więc trzeba usilnie starać się, by ta kluczowa do życia umiejętność nie zanikła w dobie wszechobecnego internetu. Brawa dla uczniów za postawę i reprezentowanie Naszej szkoły w Poniatowej. Byliśmy jedyną wiejską placówką z Gminy Poniatowa. Spisaliście się na medal! Bardzo dziękuję. Na Was zawsze można liczyć!
Oprac.: W. Czuryło



 
poniedziałek, 19 września 2022       Strona gotowa do druku  

  Narodowe Czytanie 2021 Autor Admin - 260 raz(y) oglądano. 
czytanie
Narodowe Czytanie 2021

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, zainaugurowanego w roku 2012, odbyła się w całej Polsce w sobotę, 4 września. Uczniowie naszej szkoły po raz trzeci wzięli w niej udział, z tym, że kilka dni później. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć fragmenty dramatu ''Moralność pani Dulskiej" autorstwa G. Zapolskiej rodzicom i tym samym udowodnić, iż czytanie i interpretacja nawet tak trudnego dzieła nie są nam obce. Uczniowie z kl. V oraz VII pod kierunkiem polonistki przygotowali 3 sceny z aktów I i II. Korzystając z pięknej aury, zaprosiliśmy rodziców na łono natury tuż obok naszej stylowej altany. Na wstępie panie: M. Hulak, D. Włodarczyk-Chęć oraz K. Lenarcik odczytały list wystosowany przez Prezydenta RP do uczestników akcji. Następnie głos zabrali nasi wyjątkowi uczniowie. Niełatwo było oddać klimat epoki, a także skomplikowaną mentalność rodziny Dulskich. Ale uczniowie (z pomocą nieocenionych jak zawsze rodziców) stanęli na wysokości zadania. Nie dość, że mimo problemów technicznych rewelacyjnie odczytali tekst, wywołując uśmiech na twarzach widzów, to jeszcze z powodzeniem wcielili się w role mieszczan z początków XX w. Suknie, koki, kapelusze - to trzeba było zobaczyć! Tacy aktorzy to skarb! Słuchanie tych kilku chętnych osób było prawdziwą przyjemnością. Dziękuję bardzo! Za rok kolejna edycja! Do usłyszenia!
Oprac. W. Czuryło



 
środa, 15 września 2021       Strona gotowa do druku  

  Nauczanie hybrydowe Autor Admin - 252 raz(y) oglądano. 
czytanie
Kochani Uczniowie!

Pandemia zmieniła świat. Wpłynęła także na tradycyjny system edukacji. Wy - musieliście nauczyć się inaczej
zdobywać wiedzę, z kolei my- nauczyciele - ją przekazywać. Na szczęście możemy wrócić do normalności.
Niektórzy z Was zapewne obawiają się powrotu. Niepotrzebnie. Wszyscy wiemy, że czas zdalnego nauczania nie sprzyjał systematycznemu prowadzeniu zeszytów. Zapewne niektórzy nie opanowali materiału z podstawy programowej w takim stopniu, jak powinni. Trudno. To jeszcze nie koniec świata.
Do końca roku szkolnego zostało tylko kilkanaście dni. Na swoje oceny pracowaliście przez cały rok. Nikt nie zamierza sprawdzać Waszej wiedzy z czasu edukacji zdalnej. My - nauczyciele też jesteśmy zmęczeni. Dlatego też planujemy od 31 maja pracować nad odbudową wspólnych relacji, gdyż to one najbardziej ucierpiały, kiedy musieliśmy przez kilka miesięcy pracować za pośrednictwem platformy Teams. Ewentualnymi zaległościami w wiedzy i umiejętnościach zajmiemy się w kolejnym roku szkolnym.
Nie martwcie się tym, że zmieniło się Wasze ciało i pojawił się niechciany trądzik. To naturalny bieg rzeczy. My - pedagodzy także zadajemy sobie pytanie: Jak to będzie?
Jedno jest pewne: z nieukrywaną radością czekamy na Was - odmienionych. Najpierw czeka nas tydzień nauki hybrydowej. Od 31 maja wracamy do nauki stacjonarnej.

Do zobaczenia wkrótce!
Dyrekcja i nauczyciele


 
sobota, 15 maja 2021       Strona gotowa do druku  

  Narodowe Czytanie "Balladyny" Autor Admin - 287 raz(y) oglądano. 
czytanieZ uwagi na sytuację epidemiologiczną uczniowie z kl. VII i VIII nie mogli wziąć udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", jakie odbyło się 5 września na tarasie restauracji "Pod Kogutem" w Poniatowej. W tym roku utworem przewodnim był dramat J. Słowackiego pt.: "Balladyna". W liście zachęcającym do uczestnictwa w akcji Prezydent RP Andrzej Duda apelował do rodaków: "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy"
Spotkanie miłośników pięknego czytania w naszym regionie zainaugurował Burmistrz Poniatowej, pan Paweł Karczmarczyk. Postanowiliśmy, że także odczytamy ten utwór, ale w węższym gronie, tzn. w naszej szkole. Akcja, której już po raz dziewiąty patronowała Para Prezydencka, bardzo przypadła do gustu uczniom, albowiem mogli zaprezentować swoje umiejętności. Przygotowaliśmy fragm. aktu I sceny III, w której Kirkor przybywa do chaty Wdowy i poznaje przepiękne panny: Alinę i Balladynę. W dalszej części utworu dochodzi do zabójstwa Aliny.
W rolę Wdowy wcieliła się Oliwka Przychodzeń, Kirkora - Kacper Szykuła, Aliny - Natalka Chmiel, Balladyny - Amelka Gołofit oraz Skierki - Rafał Kryk.
Uczniowie, podobnie jak w ubiegłym roku, zostali przygotowani przez polonistkę - p. W. Czuryło. Należy przyznać, że tego rodzaju przedsięwzięcia umożliwiają odniesienie sukcesu, wzmocnienie poczucia własnej wartości i popularyzowanie literatury pięknej.
Wszyscy uczestnicy świetnie odnaleźli się w swoich rolach, nadając im wyjątkowy charakter. Utwory romantyków nie należą do łatwych, ale moi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Dziękuję im z całego serca za poświęcony czas i niemały wysiłek włożony w przygotowanie się do wzorcowego odczytania dramatu!



 
czwartek, 10 września 2020       Strona gotowa do druku  

  Narodowe Czytanie Autor Admin - 368 raz(y) oglądano. 
czytanie
W sobotni wrześniowy poranek mieszkańcy Poniatowej i okolic byli ponownie świadkami wyjścia literatury z bibliotek. Otóż obok restauracji "Pod Kogutem" o godz. 9.00 zgromadzili się uczestnicy ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Honorowy patronat objęła para prezydencka. Uczniowie z Dąbrowy także nie omieszkali się przygotować i godnie zaprezentować. Czytanie nie jest ostatnio zbyt modne, ale jeśli ma się tak wyraziste i mocne głosy, jak uczniowie kl. VI - Maja Chęć oraz Kajetan Szwed, to nawet tak trudna nowela jak "Dym" M. Konopnickiej wydaje się być bułką z masłem. Oczywiście wystąpili wraz z polonistką - p. W. Czuryło po władzach miasta, dyrekcji CKPiT, uczniach liceum i szkoły podstawowej. I to po zjedzeniu dużej porcji cukierków!!! Komentarze po występie pozwalają sądzić, że dzieci wypadły rewelacyjnie. Niektórzy się nawet wzruszyli historią kotłowego Marcysia i jego matki. Nawet kawka przycupnęła na chwilę... Może za rok znowu się tam pojawimy?


 
czwartek, 12 września 2019       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com